1. Kategorie : Prezentacje / Not for sale > Aukcje numizmatyczne WDA i GDA > Aukcja 1 > Medale polskie i z Polską związane
 
Aukcja
Wyświetleń: 836 

A1-0540 MEDAL NA OCALENIE KRÓLA - MDCCLXXI (1771) (numer gda000005034)

Medal - MDCCLXXI (1771). Króla napadniętego przez dwie furie podtrzymuje ręka z nieba. W tle panorama miasta. U góry w półotoku napis: NOLITE TANGERE CHRISTOS MEOS. W odcinku napis w dwóch wierszach: HORAX NOCT.D.III.NOV. / MDCCLXXI / Alegoryczna scena odprowadzenia króla na zamek królewski. U góry w półotoku: OCVLI DOMINI SVPER IVSTOS W odcinku w dwóch wierszach: FIDA POLONIA / GAVDET. Medalier: J.L.Oexlein. H.Czapski 3124 R. Stan: 2. Siatka mikrouszkodzeń w tle. Bardzo dobra prezencja.

  Cena  
  Do końca aukcji   Bez terminu
Dodaj do obserwowanych aukcji
  Sprzedający   archiwum_wg
      Pokaż przedmioty sprzedającego
Zadaj pytanie sprzedającemu
Wyślij e-mail do sprzedającego bez zalogowania
g_d_a@interia.pl
  Typ aukcji   Prezentacja
  Liczba dostępnych sztuk  
Prezentacja

Ta strona służy wyłącznie prezentacji
i nie zawiera oferty handlowej.



www.wda.net.pl

www.gedea.pl


informacje o tym archiwum


A1 0540

950,-

-,-


Powiększenie - Click picture to enlarge


Srebro ( Ag )
Średnica: 44 mm
Waga: 21,89 g
MEDALE POLSKIE i z POLSKĄ ZWIĄZANE

PORWANIE KRÓLA STANISŁAWA AUGUSTA PONIATOWSKIEGO
Porwanie króla przez konfederatów barskich miało miejsce 3.XI.1771 roku, gdy król wracał karetą z odwiedzin u księcia Michała Fryderyka Czartoryskiego. Porywaczom udało się oddzielić króla od eskorty i uprowadzić. Król został raniony w głowę. W jego obronie stanęło dwóch hajduków, jeden z nich - Bützow - zginął od kul, drugi - Mikulski - został ciężko ranny, pozostali uciekli. Wkrótce po uprowadzeniu z dwudziestu sześciu zamachowców pozostał przy królu tylko Jan Kuźma. Niewątpliwie fakt że król pozostał pod strażą jednego tylko człowieka, jest najbardziej niejasnym elementem całej historii. Stanisław August zdołał przekonać Kuźmę, aby uwolnił go. Sprawa uprowadzenia została skrzętnie wykorzystana przez propagandę antykonfederacką, zwłaszcza rosyjską i pruską. Wkrótce konfederacja upadła. Spośród osób zamieszanych w porwanie aresztowani zostali: Bogumił Frankemberg vel Offenberg, Józef Cybulski, Walenty Peszyński, Walenty Zembrzuski, Michał Tubałowicz, Walenty Łukawski i jego żona Marianna Łukawska.
Walenty Łukawski został ścięty mieczem dnia 10. września 1773 roku, po ścięciu odrąbano mu ręce, a resztę ciała spalono. Popiół rozsypano.
Józef Cybulski został ścięty mieczem i pochowany.
Walenty Peszyński i Bogumił Frankemberg skazani zostali na dożywotnie więzienie. Król Stanisław August zabiegał o ich zwolnienie w roku 1795. Zwolnieni zostali przez Pawła I w roku 1796 po 23 latach więziena. Ich dalszy los jest nieznany.
Marianna Łukawska zmarła w dwa dni po śmierci męża, na skutek wstrząsu wywołanego widokiem egzekucji.
Jan Kuźma używający też nazwiska Kosiński skazany został na banicję i żył we Włoszech. Król przyznał mu roczną pensję 400 dukatów. Nieprawdziwe wydają się informacje o nadaniu mu szlachectwa za uratowanie króla. Powrócił do Polski w 1803 lub 1804 roku. Zmarł w roku 1822.


Medal - MDCCLXXI ( 1771 )

Awers:
Króla napadniętego przez dwie furie podtrzymuje ręka z nieba. W tle panorama miasta. U góry w półotoku napis: NOLITE TANGERE CHRISTOS MEOS. W odcinku napis w dwóch wierszach: HORAX NOCT.D.III.NOV. / MDCCLXXI.

Rewers:
Alegoryczna scena odprowadzenia króla na zamek królewski. U góry w półotoku: OCVLI DOMINI SVPER IVSTOS W odcinku w dwóch wierszach: FIDA POLONIA / GAVDET

Medalier: J.L.Oexlein

Literatura: H.Czapski 3124 R

Stan: 2
Siatka mikrouszkodzeń w tle. Bardzo dobra prezencja.