1. Kategorie : Prezentacje / Not for sale > Aukcje numizmatyczne WDA i GDA > Aukcja 1 > Banknoty polskie > Banknoty Banku Emisyjnego 1940-1945
 
Aukcja
Wyświetleń: 768 

A1-0791 500 ZŁOTYCH - 1.III.1940 - FAŁSZERSTWO (numer gda000005428)

500 Złotych - 1.III.1940. Ser. A 5780459. Egzemplarz nie różniący sie od oryginału, lecz ostemplowany jako falsyfikat klasy II A "PETRIKAU". Stan: 5. Liczne wielokrotne złamania, przetarcia wewnątrz i przy krawędziach. Umiarkowane zabrudzenie.

  Cena  
  Do końca aukcji   Bez terminu
Dodaj do obserwowanych aukcji
  Sprzedający   archiwum_wg
      Pokaż przedmioty sprzedającego
Zadaj pytanie sprzedającemu
Wyślij e-mail do sprzedającego bez zalogowania
g_d_a@interia.pl
  Typ aukcji   Prezentacja
  Liczba dostępnych sztuk  
Prezentacja

Ta strona służy wyłącznie prezentacji
i nie zawiera oferty handlowej.



www.wda.net.pl

www.gedea.pl


informacje o tym archiwum


A1 0791

150,-

150,-


Powiększenie - Click picture to enlarge


Wymiary: 178 x 99 mm
BANKNOTY POLSKIE

BANKNOTY BANKU EMISYJNEGO W POLSCE ( 1940 - 1945 )

500 Złotych - 1.III.1940

Ser. A 5780459

Egzemplarz nie różniący sie od oryginału,
lecz ostemplowany jako falsyfikat klasy II A "PETRIKAU".


Stan: 5
Liczne wielokrotne złamania, przetarcia wewnątrz i przy krawędziach. Umiarkowane zabrudzenie.


Banknoty okupacyjne nie różniące się od oryginałów, lecz ostemplowane jako falsyfikaty, to jedno z nie do końca wyjaśnionych zagadnień w historii polskiego pieniądza papierowego. Najprawdopodobniej są to egzemplarze wydrukowane w samej PWPW poza kontrolą okupanta. Były one pozyskiwane dzięki wprowadzeniu falsyfikatów z zewnątrz i niszczeniu ich jako makulatury, czyli jako egzemplarzy źle wydrukowanych. Tym sposobem liczba wydrukowanych banknotów była powiększana o liczbę zniszczonych falsyfikatów. Przy zastosowaniu takiej metody nielegalne banknoty były nieodróżnialne, musiały jednak mieć takie same numery jak egzemplarze legalnie wydrukowane albo też, co w przypadku 500-złotówek jest bardzo prawdopodobne, takie same numery, jak zniszczone falsyfikaty, czyli rzekoma makulatura. Ta druga ewentualność jest prawdopodobna, ponieważ 500-złotówki były numerowane we wczesnej fazie druku. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku do wykrycia fałszerstwa mógł posłużyć jedynie numer banknotu. Hipotezę tę zdaje się potwierdzać fakt, że znany jest egzemplarz, który oprócz zwykłych ostemplowań ma także ostemplowanie w formie strzałki wskazującej na numer. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że niektóre "nierozróżnialne" falsyfikaty są oznaczone tak samo, jak "londyńskie górale", chociaż z całą pewnością nie są londyńskimi góralami. Tak jest też w przypadku oferowanego egzemplarza.