1. Kategorie : Prezentacje / Not for sale > Aukcje numizmatyczne WDA i GDA > Aukcja 1 > Banknoty zagraniczne > Rosja > Omsk - Zobowiązania Krótkoterminowe
 
Aukcja
Wyświetleń: 749 

A1-1209 250 RUBLI - 1.V.1919 (numer gda000005982)

250 Rubli - 1.V.1919. AH. Rjabczenko 4870p. Stan: 2+. Słabe pojedyncze ugięcie, w świetle przechodzącym zupełnie niewidoczne. Drobne zaplamienia i zabrudzenia podczas druku (?).

  Cena  
  Do końca aukcji   Bez terminu
Dodaj do obserwowanych aukcji
  Sprzedający   archiwum_wg
      Pokaż przedmioty sprzedającego
Zadaj pytanie sprzedającemu
Wyślij e-mail do sprzedającego bez zalogowania
g_d_a@interia.pl
  Typ aukcji   Prezentacja
  Liczba dostępnych sztuk  
Prezentacja

Ta strona służy wyłącznie prezentacji
i nie zawiera oferty handlowej.



www.wda.net.pl

www.gedea.pl


informacje o tym archiwum


A1 1209

20,-

-,-


Powiększenie - Click picture to enlarge


Wymiary: 214 x 78 mm
BANKNOTY ZAGRANICZNE

ROSJA - SYBERIA ( ARMIA KOŁCZAKA )

КРАТКОСРОЧНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE
Zobowiązania krótkoterminowe, to cały duży rozdział w historii rosyjskiego pieniądza papierowego. Zaczęto emitować je w roku 1915. Początkowo były one pomyślane jako obligacje 5-procentowe z oprocentowaniem wypłacanym z góry. Oznacza to, że 12-miesięczne "objazatielstwo" o nominale 1000 rubli było wypłacane jako równowartość 950 rubli. Po upływie 12 miesięcy miało być zamienione na 1000 rubli banknotami lub na odpowiednio wyższą sumę płatną nowymi objazatielstwami. Objazatielstwa rzeczywiście były wymieniane aż do rewolucji październikowej. Po jej wybuchu wymiana ustała, a nie wymienione egzemplarze stały się de facto, a potem także de jure banknotami. Zarówno na terenach pozostających pod władzą bolszewicką, jak i na terenach pozostających pod kontrolą białych armii, carskie objazatielstwa obiegały na równi z banknotami, aż zostały "zjedzone" przez inflację i wymienione w 1922 roku na nowe ruble po kursie 10000 starych = 1 nowy rubel. Po wybuchu rewolucji kontynuowano wydawanie objazatielstw na terenach wolnych od władzy bolszewickiej. Emitowano je na przykład na terenach południowych kontrolowanych przez armię Denikina. Jednak najbardziej zbliżone formą do carskich pierwowzorów są objazatielstwa wydane na Syberii, na terytorium pozostającym pod kontrolą armii Kołczaka. Zamiast orła carskiego noszą one wizerunek republikańskiego orła bez koron. Jako miejsce emisji podany jest na nich Omsk zamiast Piotrogrodu. Inne są też oczywiście daty i nieco inne napisy. O ile wśród carskich objazatielstw najmniejszym nominałem było 1000 rb, o tyle nominały syberyjskich emisji zaczynają się od 25 rubli, a kończą już na 5000 rubli, co dla carskich było zaledwie drugim najmniejszym nominałem. Syberyjskie objazatielstwa są też znacznie pospolitsze od carskich, jednak przez swą funkcję i formę są ich kontynuacją. Jedne i drugie razem tworzą w kolekcji ciekawy ciąg.

250 Rubli - 1.V.1919

AH

Literatura: Rjabczenko 4870p

Stan: 2+
Słabe pojedyncze ugięcie, w świetle przechodzącym zupełnie niewidoczne. Drobne zaplamienia i zabrudzenia podczas druku (?).


Emisja bez podanego oprocentowania. Istnieje też emisja 5%.