1. Kategorie : Prezentacje / Not for sale > Historia Poczty Gdyni do 1945 > Gdynia - Poczta w zaborze pruskim 1825-20 > Gdynia - Królewska Poczta Prus 1825-1867
 
Aukcja
Wyświetleń: 1972 

GDAŃSK (DANZIG) - 1831.06.21 - EPIDEMIA CHOLERY DEZYNFEKCJA w KACKU (numer gda000003070)

Urzędowy list ekspresowy (adnotacja "Cito") z Gdańska do Berlina. Nerkowy stempel nadawczy "DANZIG / 21 6". Odręczna adnotacja kolorem czerwonym "8" oznaczająca uiszczenie przez nadawcę opłaty 8 groszy srebrnych. Czerwony odręczny stempel "REININGUNG / STEMPEL / KATZ" poświadczający przeprowadzenie dezynfekcji. Autentyczność potwierdzona fotoatestem.

  Cena  
  Do końca aukcji   Bez terminu
Dodaj do obserwowanych aukcji
  Sprzedający   zbiory_ms
      Pokaż przedmioty sprzedającego
Zadaj pytanie sprzedającemu
Wyślij e-mail do sprzedającego bez zalogowania
chalkon@interia.pl
  Typ aukcji   Prezentacja
  Liczba dostępnych sztuk  
Prezentacja

Ta strona służy wyłącznie prezentacji
i nie zawiera oferty handlowej.Informacje o zbiorze

1.1. KRÓLEWSKA POCZTA PRUS 1825 - 1867

Wiosną 1831 roku w Gdańsku zapanowała epidemia cholery. Miasto zostało otoczone kordonem sanitarnym. W kierunku północnym kordon sięgał do Kacka i tam utworzono punkt dezynfekcji, między innymi również przesyłek pocztowych wysyłanych do miejscowości położonych na północ od Gdańska. Listy przekłuwano na wylot w specjalnym urządzeniu, a następnie odkażano w oparach powstałych z podgrzewania octu oraz spalania siarki i saletry. Po odkażeniu na listach przystawiano stempel "REININGUNG / STEMPEL / KATZ" w kolorze brunatnoczerwonym. Stempel ten znany jest na listach wysyłanych z Gdańska w okresie od 18 czerwca do 15 lipca.

WIELKI KACK

1831 - Urzędowy list ekspresowy "Cito" wysłany 21 czerwca z Gdańska do Berlina. Przewieziony pocztą wozową kursem pocztowym nr. 2806 Królewiec - Berlin przez Gdańsk, Kack, Wejherowo, Słupsk. "REININGUNG / STEMPEL / KATZ" - stempel poświadczający przeprowadzenie dezynfekcji. Na całej powierzchni listu dobrze widoczne otwory wykonane urządzeniem perforującym. Odręczna pocztowa adnotacja "8" - opłata w srebrnych groszach, czerwony kolor oznacza, że opłatę uiścił nadawca.

C.